10 profi tipp a tökéletes fényképek készítéséhez – Ne maradj le róluk!
A fényképezés sokak számára szenvedély és hobbi, másoknak pedig életforma. Mindenki számára fontos, hogy megőrizhessük az emlékeket a világ szépségeiről, az életünkről vagy a fontos pillanatokról. Azonban sokan azt gondolják, hogy ahhoz, hogy tökéletes képeket készítsenek, szükségük van a legdrágább felszerelésre vagy évekre a gyakorlásra. Ezzel szemben, a fényképek készítése könnyebb, mint gondolnánk, és az alábbi 10 profi tipp segítségével, bárki képes lesz tökéletes képeket készíteni.
-
Használd ki az összes rendelkezésedre álló teret.
Ha valamit szeretnél lefotózni, ne félj kihasználni a rendelkezésedre álló összes teret. Ha egy adott tárgyat szeretnél megörökíteni, az is rendben van, ha az egész képben csak az látszik, és a háttér csak minimálisan jelenik meg. Kerüld az olyan elemeket, amik elvonják a figyelmet a fő tárgyról.
-
Tanulmányozd az alakzatokat.
Ez egy fontos szempont a fotózásban. Az alakzatok megértése a képek készítésénél. Ne csak egy adott tárgyat láss, hanem figyeld meg annak formáját, és találd meg a legjobb szöget, ahonnan fotózni tudod. Az alakzatok mindenütt ott vannak körülöttünk, és eleinte nagyon ajánlott minél több könyvet olvasni róluk, mert kitágítja a látásmódodat.
-
Kerüld a mozgást a fényképezésnél, ha mozdulatlan tárgyat fotózol.
Ha mozdulatlan tárgyat fényképezel, ne legyen mozgás a képen. Ha az adott tárgy mellett valami mozog, a képed nem lesz olyan jó. Kerüld a horizontális vonalak középső helyezését a képen.
-
Tanuld meg használni a színek közötti kontrasztot.
A legjobb fotókon a fehér, szürke és fekete árnyalatai láthatóak. Egy színes tárgy egy színen is kiváló lehet, de az árnyalatok kontrasztja teszi igazán érdekessé a képet.
-
Menj közelebb a témaidhoz.
Ez az egyik legnagyobb hiba, amit a legtöbb fotós elkövet: nem mennek elég közel a tárgyukhoz. Menj közelebb a témaidhoz, és zárd ki a felesleges részeket. Egy jó fénykép mindig átszabható és méretezhető, de egy távoli tárgy nagyítása nehéz feladat lehet.
-
Vegyél figyelembe a záridőt.
A digitális fényképezőgépekkel az egyik probléma az, hogy a záridő lassabb lehet. Ez azt jelenti, hogy amikor megnyomod a gombot, hogy elkészítsd a képet, akár másodperceket is eltarthat, mire a kép elkészül. Ez azt jelenti, hogy előre meg kell jósolnod, hogy mit fog csinálni a tárgyad, és ennek megfelelően kell fotózni. A drágább digitális kameráknál ezzel a problémával kevésbé találkozol.
-
Pásztázz
Ha mozgásos fotót készítesz, és az expozíciós időd lassú, pásztázz az objektummal. Kövesd a mozgást a kezdetektől a végéig, és az egyik fotó biztosan sikeres lesz. Ha több képet készítesz, nagyobb az esélyed, hogy jó fotót kapsz.
-
Folyamatos felvétel
A fent említett pásztázáshoz olyan kamerára van szükséged, amely folyamatos felvételt készít, és nem áll le minden felvétel után, hogy feldolgozza az adatokat.
-
Fantasztikus éjszakai felvételek készítése
Az éjszakai felvételek lenyűgözőek lehetnek, szinte varázslatosak, ha jól készülnek. Ha azonban nem megfelelő az megvilágítás, akkor még a jó minőségű kamerák is rossz fotókat készítenek, ha a fotós nem tudja, mit csinál. A fentebb említett szakkönyvek lehetnek a megoldások. Olvasd el, mire kell figyelned éjszakai fotózáskor.
-
Ismerd a kamerád használati utasítását
Ha a digitális kamerád rendelkezik speciális éjszakai üzemmóddal, olvasd el a használati utasítást, és kövesd a javaslatokat a megfelelő használat érdekében.