A nyers fehér méz 5 előnye
A méz minden formája természetes módon tartalmaz tápanyagokat és enzimeket, amelyeknek számos egészségügyi és gyógyászati haszna van.
Valójában a mézet a történelem során számos betegség népi gyógymódjaként használták.
A méznek számos különböző fajtája létezik. A méz íze és színe, valamint pontos tápanyagtartalma attól függ, hogy a méhek hol gyűjtötték. Attól is függ, hogy milyen típusú virágokból származik.
Mi az a fehér méz?
A fehér mézek általában enyhébb ízűek a sötétebb mézekhez képest. A fehér mézet adó virágok közé tartoznak a következők:
- zsálya
- lucerna
- fehér lóhere
A fehér méz nem egészen fehérnek tűnik. Ehelyett nagyon világos borostyánszínű vagy szinte tiszta „vízfehér” színű.
A fehér méznek van egy ritka formája is, a kiawe-méz, amely a hawaii kiawe-fákról származik. A mézet folyadékként gyűjtik, és természetes úton kristályosodik sima, krémes fehérré, amelynek állaga könnyen kenhető, mint a vaj. A fehér kiawe mézet nyers mézként árulják.
Amikor bármelyik mézfajta kristályosodik, zavaros és világosabb, vagy szinte fehér színűvé válik. Szilárd, cukorszerű „kristályokat” is képez. Hő hozzáadásával a méz ismét folyékonnyá válhat. Egyes termelők szándékosan kristályosítják a mézet, majd a kristályokat összekeverik, hogy a kiawe-méz krémes állagú legyen.
Mi az a nyers méz?
A nyers mézet kétféleképpen lehet meghatározni. Az igazi nyers méz közvetlenül a méhkaptárból származik. Mindenféle hőkezelés nélkül csomagolják és fogyasztják. A kereskedelmi nyers méz pedig egy enyhén feldolgozott állapotú, de kevésbé, mint a nem nyersként megjelölt méz.
Az élelmiszerboltokban kapható mézek nagy részét a gyártók feldolgozzák. A méz melegítése segít javítani a színét és állagát, és eltávolítja a nem kívánt kristályosodást. A folyamat során azonban sok jótékony antioxidáns és baktérium is eltávolításra vagy elpusztításra kerül.
Ha szeretné kipróbálni a nyers fehér mézet, vásároljon megbízható helyi termelőtől.
Íme a nyers fehér méz néhány egészségügyi előnye:
1. Antioxidáns erőmű
A nyers méz flavonoidoknak és fenolos vegyületeknek nevezett antioxidánsokat tartalmaz. A fehér méz is tartalmaz ilyen antioxidánsokat. Az antioxidánsok segítenek megvédeni a szervezetet a szabad gyökök okozta sejtkárosodástól.
A szabad gyökök hozzájárulnak az öregedési folyamathoz. Emellett növelhetik az olyan krónikus betegségek kockázatát, mint a rák és a szívbetegségek. TanulmányokA Trusted Source szerint a mézben, különösen a nyers természetes mézben található polifenolok szerepet játszhatnak a szívbetegségek megelőzésében.
Ha a cukor alternatíváját keresi, a méz egészségesebb módját kínálja az édesszájúság kielégítésének, miközben extra antioxidánsokat juttat az étrendjébe. A fehér mézek íze enyhe, így ideálisak sütéshez vagy nassoláshoz.
2. Köhögéscsillapító
A méz köhögéscsillapítóként is használható. Torokfájás ellenszereként is használják. Ha legközelebb köhögsz vagy megfázol, próbáld ki, hogy citromos forró teához adsz mézet.
Több tanulmány szerint a köhögés kezelésére a méz ugyanolyan hatékony, mint a vény nélkül kapható köhögéscsillapítók. Fogyaszthatunk 1-2 teáskanál nyers mézet is, ha bírjuk a tömény, édes ízt.
3. Védelmező fitonutriensek
A fitonutriensek a növényekben található vegyületek, amelyek segítenek megvédeni a növényt a károsodástól. Megóvják a növényeket a rovaroktól és a betegségektől, és megvédik a növényt a kemény UV-sugárzástól.
Ezek a vegyületek antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásúak. Az egészségre is pozitív hatással lehetnek. A méz növényekből készül, és fitonutrienseket tartalmaz. Ezek az értékes tápanyagok csak a nyers mézben találhatóak meg, és a méz erőteljes feldolgozása során megsemmisülnek.
4. Bőrápolás és sebgyógyulás
A mézet a történelem során a bőr sebeinek gyógyítására használták. Manapság szépségápolási termékek összetevőjeként is megtalálható.
A nyers méz képes elpusztítani a káros baktériumokat és gombákat. Természetes módon tartalmaz hidrogén-peroxidot, ami fertőtlenítő hatású.
5. Enyhíti az emésztési problémákat
Történelmileg a mézet emésztési problémák, például hasmenés és fekély kezelésére használták. A gyomorfekély a gyomorban vagy az emésztőrendszerben fordul elő. Éhgyomorra 1-2 teáskanál nyers méz fogyasztása állítólag csillapítja a fájdalmat és segíti a gyógyulási folyamatot.
Van néhány kutatás, amely azt mutatja, hogy hasznos lehet, de további vizsgálatokra van szükség.
Nem ajánlott a nyers méz használata fekély kezelésére.
A nyers méz jótékony baktériumokat és tápanyagokat tartalmaz. De tartalmazhat káros baktériumokat is, amelyek botulizmust, egy ritka, de súlyos betegséget okoznak. Ez különösen veszélyes a csecsemőkre, ezért 1 évesnél fiatalabb csecsemőt soha ne etess nyers mézzel.
A legyengült immunrendszerrel rendelkező embereknél szintén nagyobb a kockázata annak, hogy megbetegednek a nyers mézetől. Felnőtteknél a botulizmus az ételmérgezéshez hasonló tüneteket okoz, beleértve a hányingert, hányást és lázat. Keresse fel orvosát, ha a nyers méz fogyasztása után a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja.