Állásinterjú – győztes módszerek
Charlie Trumpess marketingkommunikációs szövegíró humoros formában veszi sorra, hogyan lehet a legjobban megbirkózni az ősrégi rémálommal, az állásinterjúval.
Lássuk be, az állásinterjúk körülbelül olyan szórakoztatóak, mint a forró gyanta érzéstelenítés nélkül. Elvégre az, hogy egy csomó idegen előtt, általában az idő ellenében és valaki más területén próbáljuk meg bemutatni a tehetségünket, nem egy természetes cselekedet.
Mindazonáltal, ha tényleg akarod az állást, akkor meg kell oldanod az interjúk rejtélyét.
A „jó interjú” három alapeleme a felkészülés, a prezentáció és a pozitív gondolkodás. Minden interjú alapvetően ugyanabból a pokoli anyagból áll, ezért kezdjük az elején a bemutatkozással.
Az interjú-bemutatkozás csúszós terület lehet, és könnyen kicsúszhat a kezünkből. Amint belépsz abba a borzalomkamrába, amit általában interjúszobának hívnak, magadra maradsz, és sosem lehetsz biztos benne, hogy a megfelelő dolgot mondod vagy teszed.
Minél jobban próbálsz megnyugodni, annál idegesebbnek tűnsz. Egyetlen összefüggő mondat képzése is Herkulesi munkának tűnik. Persze a szobában elviselhetetlenül meleg van, és a szád szokatlanul száraz, így a nyelved megduzzad, elvágva az agyad oxigénellátását. Pánik keríti hatalmába. Végül, amikor már épp azon vagy, hogy sarkon fordulj, és méltatlanul elszaladj a legközelebbi tűzlépcső felé, a kedves interjúztató barátságosan kezet nyújt és üdvözöl. Na, most mit tégy!?
Ne félj!
A bemutatkozásnak nem kell kínos epizódnak lennie. A bemutatkozás lehet egyszerű és szórakoztató. Egyszerűen csak higgadtan és logikusan kell megközelíteni a dolgokat. Állj meg és gondolkodj el egy pillanatra.
Most találkozol először valakivel; ez egy tiszta lap, egy lehetőség arra, hogy előítéletek nélkül írd meg a saját történeted. Mindössze annyit kell tenned, hogy időben érkezel, elegánsan öltözöl, ellenőrzöd a fogaidat, hogy nem maradt-e rajtad az utolsó étkezésed maradványa, önmagadat adod, és győződj meg róla, hogy ipari erősségű dezodort viselsz. Mi lehetne ennél egyszerűbb?
Az önbizalom növelése érdekében bármikor gyakorolhatod a bemutatkozást a fürdőszobatükör előtt, mielőtt ténylegesen részt veszel az interjúkon. Ezt inkább az otthonodban próbáld ki, mint a helyi pizzéria mosdójában, ahol nem szívesen mutatkozol be a többi vendégnek.
Miután sikeresen átvészelted az interjún való bemutatkozást, a következő nagy kihívás az, hogy megbirkózz a felajánlott frissítőkkel.
Valami olyan látszólag jóindulatú dolog, mint egy csésze tea vagy kávé, nagy pusztítást végezhet egy interjú során. Mindig el kell kerülni, hogy forró folyadékkal kelljen zsonglőrködni a gyenge műanyag poharakban, miközben egy idegent kell meggyőznöd szakértelmedről vagy üzleti érzékedről.
A frissítők elfogadása vagy visszautasítása egyfajta döntés kérdése, mivel nem akarják, hogy rosszul érezzük magunkat, de ne feledd, hogy a kockázat magas. A hangos szürcsölgetés vagy nyelés nem fogja megkedveltetni magát az interjúztatóval, míg a forró csokoládé leöntése a tejszínes-zabpelyhes üzleti öltönyöd elejére olyan baklövés, amelyet csak kevés jelölt tud könnyen kiheverni. Ha tehát úgy érzed, hogy a félelem és a szorongás miatt olyan száraz a szád, mint a Death Valley az év legforróbb napján, egyszerűen kérj egy pohár vizet. Valószínűleg ez a legbiztonságosabb megoldás.
Egyes neves pszichológusok szerint, akik ilyen dolgokat tanulmányoznak, minden interjú első néhány perce döntő fontosságú a végeredmény szempontjából.
Úgy tűnik, hogy az első benyomás tényleg számít.
Miután az előválogatáson túl vagyunk, itt az ideje, hogy nekilássunk a fő eseménynek. A játéknak ebben a szakaszában már vagy tele leszel önbizalommal, vagy kétségbeesetten vágysz a mosdóba, egy cigarettára és egy családi méretű csokoládéra. Bármi is történik, a feladatra kell koncentrálnod.
105 másodperc az összes idő, ami a megfelelő benyomás keltésére rendelkezésedre áll.
A kulcs az, hogy ne ess pánikba. NE PÁNIKOLJ! Ha megfelelően felkészültél, akkor semmi baj nem történhet. Pontosan tudnod kell, hogy milyen kérdéseket kell feltenned, mit kell mondanod, és mikor. Próbáld meg előre látni, hogy az interjúztató valószínűleg milyen kérdéseket fog feltenni, és készítsd elő a válaszaidat. De ne feleddd, mielőtt válaszolsz, tarts egy pillanatnyi szünetet. Így természetesebbnek tűnik. Legyen az előadásmódod világos, következetes, pozitív, rövid és egyszerű. És próbálj meg nem elkalandozni.
Bármennyire is kételkedsz, hidd el, hogy a rozsdás csipesszel kitépett, nemrég manikűrözött, fényesre csiszolt körmök sokkal rosszabbak, mint egy átlagos állásinterjún. Az interjúztatók nem olyan szörnyetegek, mint amilyennek elsőre tűnnek. Ők csak hétköznapi emberek, akik nehéz munkát végeznek. Ha az interjúztató rossz döntést hoz, akkor mind Ön, mind az új munkaadója szenvedni fog a következményektől. A legjobb, amit valószínűleg tehet, hogy bízik az interjúztató tapasztalatában, miközben ellenőrzi a felkínált széket, hogy nincs-e rajta lánc és hüvelykujjcsavar. A kínlódás végén, miután mindent helyesen mondtál és tettél, még mindig lehet, hogy nem kapod meg az állást. Az élet néha szeszélyes. Ilyen esetben próbálj meg pozitív visszajelzést kapni az interjútechnikádról, és lépj tovább.
Jellemzően, amikor kezdesz megnyugodni, és úgy érzed, hogy kezdesz kapcsolatot kialakítani az interjúztatóddal, az egész kínzó folyamat hirtelen véget ér. És most, az interjú végén szembesülsz a legnagyobb kihívással. Ahogy az önbizalmad szintje emelkedik, csábító lehet, hogy lemondj a védekezésről, és eltérj az eredeti interjústratégiádtól. Álljon ellen ennek a késztetésnek. Az interjú végi eufóriának nevezett állapotot le kell küzdenie a késztetést, hogy valami szellemeset vagy okosat mondjon. Az újonnan megtalált önbizalmának mámorítóan vékony levegőjében nagy az esélye, hogy a szellemességét és okosságát felületességnek vagy akár durvaságnak fogják értelmezni. Higgye el valakinek, aki már megjárta ezt a sorsot; küzdjön a késztetés ellen, és tartsa a száját, ha nem tesznek fel közvetlen kérdést.
Lehet, hogy nem az a nagy finálé, amit elképzelt vagy begyakorolt, de messze biztonságosabb, ha az interjút egy köszönettel, egy mosollyal és az elérhetőségeire való szelíd emlékeztetéssel zárja. Mielőtt felállna, hogy távozzon, különösen, ha Ön is azon vakmerő fajtához tartozik, akik meggondolatlanul elfogadják a folyékony frissítőket, győződjön meg róla, hogy minden kiönthető dolog biztonságban van. Most már csak annyi a dolga, hogy eltűnjön onnan. Az eljárásnak ebben az utolsó, kényes szakaszában tanácsos nem menekülni. Mindenhol veszélyek leselkednek rád, és ha megbotlasz a szemetesben, felborítod a dohányzóasztalt vagy kitéped a telefonvezetéket a fali aljzatból, az általában ellenedre válik. Amikor csak lehetséges, a legjobb, ha a lehetséges új munkaadója irodájának épületét, berendezési tárgyait és felszereléseit úgy hagyja ott, ahogyan megtalálta. Ha a szabályok szerint játszol, akkor egy új állással a tarsolyodban sétálhatsz ki onnan. Gratulálok. Másik lehetőség: holnap egy újabb nap és egy újabb interjú.