Felnőttkorban is lehetséges a gerincferdülés gyógyítása gyógytornával?
A felnőttkori gerincferdülés jó eséllyel gyógyítható speciális gyógytornával. A gerinctornának több típusa is ismert és minden esetben a panasz típusától és a betegség súlyosságától teszik függővé a szakemberek, hogy éppen melyik tornát javasolják a pácienseknek. A torna a mozgással gyógyít és főképp az izmokat dolgoztatja meg.
Mi a pontos célja a gerinctornának?
A torna a kiváltó okokat kezeli és ezeket az okokat a szakember a panaszokból tudja leszűrni. A gerinctorna nem csak a gerincferdülésre, hanem a porckorong sérvre, a gerincfájdalmakra és a gerincsérvre is jó hatással van.
A gerincferdülésről általában
A scoliosis, azaz a gerincferdülés egy kóros elváltozás, hiszen a gerinc görbülete megváltozik. Ahogy a gerinc elhajlik oldalra, úgy azt követi a csigolyák elfordulása is. Ez a betegség a nőknél sokkal gyakrabban fordul elő. A betegség már fiatal korban is kialakulhat a hirtelen növekedés, nyúlás során. A ferdülés az ágyéki szakaszon kóros előboltosulást okoz, míg a háton bordapúpot. Ha nem cselekszünk időben, akkor a ferdülés tovább romlik. A ferdülés során csökken a légzőfelület és a szívnek sokkal erősebben kell dolgoznia. Ez az egészségkárosodás folyamatosan romlik akkora mértékben, ahogy a terhelés nő. A ferdülést sok esetben nem elég tornával kezelni, hanem egy speciális – úgynevezett – korzettrögzítésre is szükség lesz.
Milyen célzott terápia létezik a gerincferdülés kezelésére?
A Schroth terápiát Katharina Schroth-nak köszönhetjük, aki első könyvét 1924-ben adta ki. A hatékony módszerrel a deformitások sokkal könnyebben korrigálhatók. A terápia segít az állapotromlás megakadályozásában és a korrigált gerinc helyzetének megtartásában. A különleges légzéstechnika segítségével a mozgásban korlátozott területeket lehet fellazítani. A kezelések során a korrigált helyzet kialakul és a gyengébb izmok is megerősödnek. Ezt a kezelést csak tapasztalt terapeuta végezheti, aki a szükséges vizsgával is rendelkezik. Annak érdekében, hogy a korrigált helyzetet minél tovább fent lehessen tartani, folyamatosan kell végezni a tornagyakorlatokat. Konzultációkra 1-2 hetente lesz szükség, hogy a gyakorlatokat a fennálló állapotnak megfelelően tudja korrigálni a terapeuta.
Mi történik a gerinctorna során?
Az első lépés egy állapotvizsgálat, amelynek során áttekintik a kórelőzményeket és alaposan megvizsgálják a gerincet. A terapeuta azt keresi, hogy mi akadályozza a harmonikus gerinc működést. Sok esetben a gerincproblémákat a kezeletlen gerincferdülés okozza, de lehet, hogy egy blokk vagy egy mozgékony rész a felelős a problémákért. A vizsgálatok között szerepelnek az idegnyújtási tesztek, a reflexvizsgálatok, az izomerővizsgálat és az érzésvizsgálat is. Az állapotvizsgálat után következhet a kezelési terv összeállítása. A kezelést úgy állítják össze, hogy az ne okozzon fájdalmat, fejlesszük az izomerőt és a mobilitást és aktívan élhessük a mindennapjainkat. A gerinctornáról a Gyógytornászom weboldalán olvashatsz még bővebben.