Hogyan hat az anyai stressz a magzatra, és van-e valamilyen következménye hosszú távon?
A várandós anyukák sokszor sok dolog miatt aggódnak, miközben babájukat a szívük alatt hordják. Ám nem biztos, hogy minden körülményt kontroll alatt tudnak tartani, és ez időnként felesleges aggodalmakhoz is vezethet.
Jobb félni, mint megijedni?
De valóban feleslegesek ezek a félelmek? A legújabb kutatások szerint ugyanis még az anyai stressz-szint is hatással van a kicsire, sőt, még annak felnőttkorára is. Azért ne essünk pánikba!
Ha kell, az OnlinePszichológus weboldalán keresztül igénybe vehetünk pszichoterápiát, illetve fejleszthetjük önismeretünket is. Mindkettő segítséget jelent abban, hogy megküzdjünk az érzéseinkkel, valamint az előttünk álló kihívásokkal.
A baba már a pocakban egy külön kis világ!
Ma már nem beszélhetünk találgatásokról vagy elméletekről, ugyanis egyértelműen bebizonyították, hogy már magzati korban vannak személyiségjegyek és érzések, sőt, tanulás is.
Annak ellenére, hogy a pici még teljesen függőségi viszonyban létezik édesanyjával – ahogy egyébként a születés után is így lesz még jó darabig –, már gyűjti azokat az alapokat, amelyre a későbbiekben építeni fog majd.
Tetszik vagy sem, ez bizony felelősséget is jelent, elsősorban az anyának, aki a testében hordozza a kicsit, de közvetetten a környezetének is. Megnyilvánul ez többek között abban, hogy mennyi stressz éri a kismamát. A támogatás jelentősége még nagyobb, mint gondoltuk volna.
Az anyai stressz szorongó gyereket és aztán felnőttet jelent
Méghozzá azért, mert a placentán keresztül az anyai hormonokat is átadjuk a magzatnak, ami befolyással bír a fejlődésére nézve. Kimutatták azt is, hogy még felnőttként is módosult dopamin aktivitás fogja jellemezni az agy működését.
A hatás itt még nem szűnik meg. Ugyanis több generáción keresztül is képesek vagyunk magunkban hordozni ennek az egyetlen stresszes várandósságnak a következményeit.
Mi lesz, ha stressz éri a gyereket?
Azt fontos megértenünk, hogy egy ilyen indulás után, amikor a gyermek stresszhatás alá kerül, képtelen lesz hatékonyan, eredményesen megküzdeni vele. A problémák, az élet szükségszerűen bekövetkező krízishelyzetei mind óriási, adott esetben akár megugorhatatlan akadályt fognak a számára képezni.
A szorongásos jellem és a konfliktusok elkerülése borítékolható, de sajnos akár depressziós vagy skizoid személyiségzavarok is nagyobb valószínűséggel fordulnak elő.
Az érzelmi kapcsolódás fizikai síkjai
Az a helyzet, hogy amikor úgy gondoljuk, nincs jelentősége annak, hogy a várandós nő például hogyan érez a magzatával kapcsolatban, akkor nem is tévedhetnénk nagyobbat.
Egészen konkrétan a hormonok útján megérkezik az üzenet a kicsihez, egyáltalán nem véletlen, hogy a korai anya-gyerek kapcsolaton nagyon sokáig meglátszik majd ez a kezdeti elutasítottság.
Ez természetesen csak egy példa a nagy stresszre, számos más dolog, esemény vagy érzés is okozhatja. Amit mi tehetünk, hogy nem hagyjuk magára ezekkel a kismamát, és ha kell, pszichológus segítségével is támogatjuk.